Platinum Member

Rank: 4

Credits
4616
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

[News] New Lineage OS with Oreo 8.1 (UNOFFICIAL) vs MIUI 9

[ Promote]
2365 18 |
20:02, Feb-26-2018 | From PC
|
|
Go to reply no.
Hi
I'm interesting what do you think about that. Is it good idea to change MIUI on Lineage? I haven't choice in MIUI to upgrade my Android version because of my phone model (Redmi Note 3 SD) which stuck on Android Marshmallow, but inbuild MIUI functionalities are really good. What and why is better for you?

Witajcie
Jestem ciekaw co sądzicie o pomysle przesiadki z MIUI na Lineage OS. W moim przypadku nie bardzo mogę liczyć na aktualizację Androida Marshmallow na którym utknął mój Redmi Note 3 SD. Nowy Andoid Oreo 8.1 kontra mase wbudowanych funkcjonalnosci MIUI. Co jest lepsze Waszym zdaniem i dlaczego?
Single-option Poll, 149 members voted
64.43% 96
35.57% 53
Your User group have no permission to vote
Favorite Share

Rated by 2 people   Experience Reason  

Smietana + 10 Thanks!
Bart.ek + 5 Great!

Experience +15  View Rating Log

Platinum Member

Rank: 4

Credits
4616
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

Author| 20:51, Feb-26-2018 | From Redmi Note 3
|
Jak dla mnie Lineage OS bardzo ciekawa alternatywa. W stosunku do MIUI m.in. lepszy aparat, dzielenie ekranu, system jest naprawdę odchudzony pomimo instalacji gapps. O dziwo wszystko płynnie działa. Niedogodnością jest brak chmury od Xiaomi, na której pozostają m.in. moje zdjęcia, kontakty...nieciekawe ikonki systemu.
Jednym słowem warto się przesiadać jak komuś zależy na Oreo:)
Good choice for me. Good camera, split screen and Oreo on board but icons are not intetesting and there isn't compatibility with Mi Cloud (i have my photos, contacts...there)
In one word if somone want Oreo it is good for him.

Supreme Member

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
53841
Device
Others
Online time
562 Hours
Send PM

Mi HeadphonesMi HomeMi VRMijia Smart PTZ CameraMijia 360° Panoramic CameraMi Notebook AirYi Action CameraMi ScaleMijia Qi CycleMi  BunnyMijia VR Play 2Mi Bluetooth SpeakerNinebot MiniMi Band 2Mijia Story TellerMi MIXMagic CubeUnlock MedalMi BoxMijia Walkie TalkieMi Kids WatchMi Bluetooth HeadsetMi BandMijia Smart ShoesMi Power BankMi T-ShirtMi WiFi RouterNinety Degree LuggageMi TV 70Xiaomi 7th AnniversaryMIUI Devices ContestFantastic!MarshmallowFlashholicAnTuTuAwesome!I Love MIUIRedmi 4/Prime/4AMi TV4 Million Forum MembersRedmi 3SMIUI Happy MedalMIUI World TourSuper WednesdayMIUI Marathon MedalHappy Valentine's DayMIUI Lucky FridayRingolicious MedalHilal Ramadan Super FridayMIUI Forum AppPuzzle MasterFan Of MIUI RussiaMid-Autumn FestivalSuper Monday1st AnniversaryWomen's Day MedalXiaomi 6th Anniversary10 Million Forum PostsMIUI Fan from TurkeyMIUI Fan From Indonesia2 Million Forum Members5 Million Forum App Installs3500K Forum MembersXiaomi 5th AnniversarySuper SundayRooster Year of 2017Rocket to FutureHappy Singles' Day300K Forum MembersSuper SaturdayMIUI 2017Super Tuesday90000 Forum MembersFan Of MIUI BangladeshCamera Filter Guru MedalDiwali Surge S1MIUI 20 Million UsersFan Of MIUI SpainMIUI 7th AnniversaryMIUI S100k Forum MembersMIUI PFan Of MIUI UkraineMIUI 100 Million Users500K Forum MembersMIUI Font LoverMerry ChristmasFan Of MIUI GreeceMIUI Fan From PhilippinesMIUI Weekly PollHappy New YearMIUI 50 Million UsersMIUI 9MIUI Philippines Fan MeetupHappy DiwaliFan Of MIUI IndiaMiPopGamer Mi BunnyI Love Mi BunnySummer Mi BunnyAlpaca Mi Bunny MIUI ReviewApp StarMIUI SuperstarMIUI G+ FollowerBlack SharkMIUI KingXiaomi 8th Anniversary5 Million Forum MembersMIUI FB FollowerSurprise6 Million Forum MembersStar WarsDiscuss HereHumor MasterMIUI Halloween 2018Heart to Heart7 Million Forum MembersMi DropMIUI 102017 Annual AwardsMIUI Twitter FollowerAndroid Elf10 Million Forum MembersDual CameraMIUI 8th Anniversary9 Million Forum MembersMIUI Weekly Devices QuizDebate MasterMIUI Android 4.4 KitKatForum Contest LoverMi Bunny Game Master India Independence Day25 Million StrongAndroid GuruMi TalentUpdates LoverMIUI FollowerPioneer of MIUI English Forum Technology GuruTheme TalentMost Active MIUIerScroll Of WisdomMIUI Medals CollectorOTA FeedbackDie-hard MIUI Fan8 Million Forum MembersNougatMIUI Quick DiscussionYouth PledgeOreoMr. DependableMIUI Halloween 2017Ringtone ExpertRedmi Quiz MasterMi Story TellerIndonesia Independence DayMIUI ExpertQuick SurveyMaster Of TechnologyMi Lover MedalStar Of Technology

19:43, Feb-27-2018 | From PC
|
Masz rację. Jeśli w kolejnych aktualizacjach MIUI nowe funkcje (tak jak dzielenie ekranu) będą zależne od zainstalowanej wersji Androida to jedyną szansą na ich uzyskanie będą alternatywne ROM-y.

You're right. If in new MIUI updates new features (such as split screen) will depend on the installed version of Android, then the only chance to use them will be custom ROMs.

Supreme Member

Flashing and unlocking xiaomii

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
27838
Device
Others
Online time
2230 Hours
Send PM

Mi Power Bank 10000MAH Mijia Story TellerMi TV 70Mi Bluetooth SpeakerMi Band 2Mijia Walkie TalkieMijia Qi CycleXiaomi 6 LaunchMi VRMi KeyMagic CubeMi Selfie StickMi HeadphonesMi Power StripMi  BunnyMi VR HeadsetMi ScaleMi HomeMi BoxUnlock MedalYi Action CameraMi MIXMi Kids WatchXiaomi 7th AnniversaryMIUI 8Awesome!FlashholicAnTuTuMIUI Devices ContestMIUI 2016MarshmallowI Love MIUIFantastic!Mi Max 4 Million Forum MembersMi TVXiaomi Mi 4Mi 5cHappy New YearMIUI Monthly Talk1 Million Forum App InstallsFan Of MIUI RussiaRooster Year of 2017MIUI World TourFan Of MIUI ItalyMid-Autumn FestivalMIUI 300 Weeks2 Million Forum MembersHappy Valentine's DayMIUI Lucky FridayFan Of MIUI Bangladesh3 Million Forum App InstallsI Love 20161800K Forum Members1700K Forum MembersDiwali MIUI Weekly PollHappy DiwaliMIUI Marathon Medal1300K Forum MembersOlympics MedalSuper MondayMi Live MedalMIUI Forum App5 Million Forum PostsMerry ChristmasMIUI 2017MIUI 9500K Forum MembersRocket to FutureSuper Saturday1900K Forum MembersFan Of MIUI Poland300K Forum MembersMIUI 7th AnniversaryMIUI Fan From PhilippinesMIUI SMIUI PMIUI 20 Million UsersMIUI 50 Million UsersCamera Filter Guru MedalFan Of MIUI IndiaPuzzle MasterSuper SundayMIUI 100 Million Users10 Million Forum PostsSurge S1Super Thursday3 Million Forum MembersMIUI Happy MedalWomen's Day MedalSuper FridaySingapore Merlion MedalSuper WednesdayMIUI Fan from India5 Million Forum App InstallsMiPopGamer Mi BunnyAlpaca Mi Bunny I Love Mi BunnyMIUI Beta Team2017 Annual AwardsScroll Of WisdomMIUI Android 4.4 KitKatMIUI Twitter FollowerMi Lover MedalMIUI G+ FollowerDie-hard MIUI FanAndroid GuruRedmi Quiz MasterMIUI Quick DiscussionApp StarSurpriseStar Wars25 Million StrongMIUI 10Discuss Here5 Million Forum MembersUpdates LoverMi TalentDebate Master8 Million Forum MembersMIUI Weekly Devices QuizBlack SharkXiaomi 8th Anniversary6 Million Forum MembersRingtone Star Mi Story TellerMIUI SuperstarApp TalentMost Popular Forum UserMIUI FollowerForum Contest LoverOTA FeedbackMIUI KingMIUI ExpertApp TalentAndroid ElfYouth PledgeHumor MasterMIUI FB FollowerInbox ZeroIndia Independence DayMIUI Ice Bucket ChallengeMIUI Halloween 2017Mr. DependableMIUI Medals CollectorStar Of TechnologyMi Bunny Game Master Most Active MIUIerPioneer of MIUI English Forum Master Of TechnologyMi A1Technology GuruTheme Talent

13:58, Mar-01-2018 | From PC
|
Try :-)  
Warto spróbować.

Elite Member

Rank: 6Rank: 6

Credits
11602
Device
Mi 5s
Online time
49 Hours
Send PM

Ninebot MiniUnlock MedalMijia Smart ShoesMi WiFi RouterMi T-ShirtMi  BunnyMi Power BankMi Notebook AirYi Action CameraNinety Degree LuggageI Love MIUIAwesome!AnTuTuMIUI Devices ContestFlashholicMIUI Fan From IndonesiaPuzzle MasterMIUI Marathon MedalSuper Monday2 Million Forum Members1st AnniversarySuper SundaySuper SaturdayXiaomi 6th AnniversaryHappy Singles' DayMIUI PMIUI Weekly PollMIUI Happy MedalMIUI World Tour5 Million Forum App Installs10 Million Forum PostsHappy Valentine's DayMIUI Lucky FridayMIUI SMIUI 9Discuss HereHeart to HeartMaster Of TechnologyMIUI 10Scroll Of Wisdom10 Million Forum MembersMIUI Halloween 2018MIUI 8th AnniversaryHumor MasterEvaluator RepMIUI Halloween 20176 Million Forum MembersBlack SharkOreoNougatMIUI FollowerQuick SurveyMi TalentStar WarsDie-hard MIUI FanOTA FeedbackMi Lover Medal2017 Annual Awards8 Million Forum MembersAndroid GuruMIUI KingMIUI Weekly Devices QuizAndroid ElfMIUI Superstar9 Million Forum MembersStar Of TechnologyPioneer of MIUI English Forum MIUI Quick DiscussionForum Contest LoverDebate MasterXiaomi 8th Anniversary5 Million Forum MembersMIUI FB FollowerSurprise25 Million Strong

18:26, Mar-01-2018 | From Mi 5s
|
lineage for gamers of course, miui 9 for standard users

MIUI Device Team

Credits
9236
Device
Redmi Note 6 Pro
Online time
18 Hours
Send PM

Mi  BunnyMi Notebook AirUnlock MedalMagic CubeMijia Electric ScooterMi VRXiaomi 7th AnniversaryMIUI Devices ContestMIUI 8Fantastic!Awesome!I Love MIUI4 Million Forum MembersMi Max Mi NoteSuper WednesdayMIUI 20 Million UsersMIUI Forum AppRocket to Future10 Million Forum Posts5 Million Forum App InstallsMIUI Marathon MedalMIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI 2017MIUI Happy MedalMIUI Font LoverSuper SaturdaySuper FridaySuper SundayMIUI World TourSuper MondayRooster Year of 2017Happy New YearSurge S13500K Forum MembersMIUI 9300K Forum MembersGamer Mi BunnyMIUI Device TeamMIUI ReviewStar Of TechnologySurpriseOreoForum Contest LoverOTA FeedbackNougat10 Million Forum MembersHumor MasterMi Lover MedalMIUI 102017 Annual AwardsRedmi Quiz MasterDiscuss HereMi DropUpdates LoverMIUI KingMIUI SuperstarDie-hard MIUI FanDebate MasterAndroid ElfMaster Of TechnologyMost Popular Forum UserTechnology GuruMIUI Android 4.4 KitKatScroll Of WisdomMi TalentAndroid GuruPioneer of MIUI English Forum MIUI FollowerMIUI Expert

05:34, Mar-13-2018 | From Mi Max 2
|
I hate pure stock rom. Its colors are washed out and too simple

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
1320
Device
Mi Note 2
Online time
0 Hours
Send PM

MIUI Lucky Friday2 Million Forum MembersMIUI Quick DiscussionMIUI 108 Million Forum MembersMIUI FollowerQuick SurveyDie-hard MIUI Fan

08:06, Mar-18-2018 | From Mi Note 2
|
Patrz na siebie i użyteczność. Swego czasu na i9100 miałem miui, ale kolejne funkcje sprawiły, że ten telefon nie dał rady ogarnąć tej nakładki bez ingerencji w swap. Jeśli chcesz płynności telefonu, to instaluj ten, który nie zamuli urządzenia. Szkoda się później irytować wolnym działaniem, nic nie dadzą nowe funkcjonalności, jeśli będą się ciąć lub wieszać.

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
1752
Device
0
Online time
3 Hours
Send PM

MIUI Devices ContestMIUI Font LoverMIUI 2017MIUI 9MIUI 7th AnniversaryRooster Year of 2017MIUI 10Pioneer of MIUI English Forum Theme TalentMi Lover MedalMIUI Halloween 2017

01:55, Apr-03-2018 | From Redmi Note 4X
|
I have tried it but I have returned to miui. even if miui have some bugs I prefer it

Gold Member

Rank: 3Rank: 3

Credits
438
Device
Redmi Note 4 Qualcomm
Online time
2 Hours
Send PM

Super SundayMIUI FB FollowerXiaomi 8th Anniversary8 Million Forum MembersDebate MasterMIUI Weekly Devices Quiz

18:51, Apr-16-2018 | From PC
|
Też myslę aby przetestować LAOS 15.1 Treble. Nie wiem tylko czy w prosty sposób będę mógł powrocić do MIUI9.

I also think to test LAOS 15.1 Treble. But don't know if I can return to MIUI9 in a simple way.

Elite Member

Rank: 6Rank: 6

Credits
6064
Device
0
Online time
0 Hours
Send PM

Mijia 360° Panoramic CameraNinebot MiniMi HomeMijia Smart ShoesYi Action CameraMi BandMi  BunnyUnlock MedalMi WiFi RouterI Love MIUIAnTuTuMIUI PSuper SaturdayMIUI Fan from TurkeyMIUI 9Rocket to FutureFan Of MIUI IndiaHappy Valentine's DayHappy Singles' DayXiaomi 6th AnniversaryMIUI Happy MedalSuper SundayMIUI Lucky FridayMIUI SMIUI Weekly PollSuper Monday10 Million Forum PostsPuzzle MasterMIUI Fan From Indonesia5 Million Forum App Installs9 Million Forum MembersSurpriseBlack SharkMIUI Halloween 2018MIUI 10India Independence DayMi DropMIUI Superstar25 Million Strong6 Million Forum MembersMost Active MIUIerXiaomi 8th Anniversary8 Million Forum MembersDie-hard MIUI FanAndroid GuruStar WarsNougatStar Of TechnologyTheme TalentMi Lover MedalOTA FeedbackAndroid ElfMIUI Weekly Devices QuizOreoMIUI Follower5 Million Forum MembersMIUI FB FollowerForum Contest LoverApp StarDebate MasterMi Story TellerQuick Survey2017 Annual AwardsMi TalentMIUI KingMIUI Quick Discussion

03:39, Apr-30-2018 | From Redmi Note 4X
|
Voted 😀

Credits Management

Quick Reply Top Return to the list