Platinum Member

Rank: 4

Credits
4320
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

[News] New Lineage OS with Oreo 8.1 (UNOFFICIAL) vs MIUI 9

[ Promote]
2201 18 |
20:02, Feb-26-2018 | From PC
|
|
Go to reply no.
Hi
I'm interesting what do you think about that. Is it good idea to change MIUI on Lineage? I haven't choice in MIUI to upgrade my Android version because of my phone model (Redmi Note 3 SD) which stuck on Android Marshmallow, but inbuild MIUI functionalities are really good. What and why is better for you?

Witajcie
Jestem ciekaw co sądzicie o pomysle przesiadki z MIUI na Lineage OS. W moim przypadku nie bardzo mogę liczyć na aktualizację Androida Marshmallow na którym utknął mój Redmi Note 3 SD. Nowy Andoid Oreo 8.1 kontra mase wbudowanych funkcjonalnosci MIUI. Co jest lepsze Waszym zdaniem i dlaczego?
Single-option Poll, 149 members voted
64.43% 96
35.57% 53
Your User group have no permission to vote
Favorite Share

Rated by 2 people   Experience Reason  

Smietana + 10 Thanks!
Bart.ek + 5 Great!

Experience +15  View Rating Log

Platinum Member

Rank: 4

Credits
4320
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

Author| 20:51, Feb-26-2018 | From Redmi Note 3
|
Jak dla mnie Lineage OS bardzo ciekawa alternatywa. W stosunku do MIUI m.in. lepszy aparat, dzielenie ekranu, system jest naprawdę odchudzony pomimo instalacji gapps. O dziwo wszystko płynnie działa. Niedogodnością jest brak chmury od Xiaomi, na której pozostają m.in. moje zdjęcia, kontakty...nieciekawe ikonki systemu.
Jednym słowem warto się przesiadać jak komuś zależy na Oreo:)
Good choice for me. Good camera, split screen and Oreo on board but icons are not intetesting and there isn't compatibility with Mi Cloud (i have my photos, contacts...there)
In one word if somone want Oreo it is good for him.

Supreme Member

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
51390
Device
Others
Online time
533 Hours
Send PM

Mi HeadphonesNinebot MiniMijia Walkie TalkieMijia Smart PTZ CameraMi HomeMi Bluetooth SpeakerYi Action CameraMi ScaleMi VRMi Band 2Unlock MedalMagic CubeMijia VR Play 2Mijia Story TellerMi  BunnyMi MIXMijia Qi CycleMi BoxMijia 360° Panoramic CameraMi Kids WatchMi WiFi RouterMi T-ShirtMi TV 70Mi BandMi Bluetooth HeadsetMi Power BankMi Notebook AirMijia Smart ShoesXiaomi 7th AnniversaryAnTuTuI Love MIUIMIUI Devices ContestAwesome!FlashholicMarshmallowFantastic!Mi TVRedmi 4/Prime/4ARedmi 3S4 Million Forum Members100k Forum MembersMIUI Happy MedalFan Of MIUI RussiaSuper WednesdayMIUI Lucky FridayRingolicious MedalSuper Friday90000 Forum MembersXiaomi 5th AnniversaryHappy Valentine's DayPuzzle MasterMIUI 2017Happy Singles' DayMIUI Fan From Indonesia5 Million Forum App Installs2 Million Forum MembersMIUI Fan from TurkeyMIUI Marathon MedalXiaomi 6th Anniversary1st Anniversary10 Million Forum PostsWomen's Day MedalRooster Year of 2017Rocket to FutureSuper TuesdaySuper SundaySuper Monday3500K Forum MembersSuper Saturday300K Forum MembersMIUI Forum AppHilal Ramadan Surge S1MIUI 7th AnniversaryMIUI 50 Million UsersFan Of MIUI BangladeshMIUI SFan Of MIUI SpainHappy DiwaliDiwali MIUI Fan From PhilippinesHappy New YearFan Of MIUI IndiaFan Of MIUI UkraineMIUI 100 Million UsersFan Of MIUI GreeceCamera Filter Guru MedalMIUI Font LoverMerry ChristmasMIUI 20 Million UsersMIUI Weekly PollMIUI Philippines Fan MeetupMIUI P500K Forum MembersMIUI 9Summer Mi BunnyMiPopGamer Mi BunnyI Love Mi BunnyMIUI ReviewOreoMr. DependableXiaomi 8th AnniversaryQuick SurveyBlack SharkMIUI G+ FollowerMIUI KingMIUI Superstar6 Million Forum MembersAndroid Elf10 Million Forum MembersStar Wars7 Million Forum MembersMIUI 8th Anniversary2017 Annual Awards9 Million Forum MembersMIUI FB FollowerMIUI Twitter FollowerSurpriseApp StarMIUI Halloween 20175 Million Forum MembersRingtone ExpertMi Bunny Game Master Updates LoverForum Contest LoverIndia Independence DayDebate MasterAndroid GuruMIUI Android 4.4 KitKatMi TalentTechnology GuruMIUI FollowerTheme TalentMost Active MIUIerScroll Of WisdomMIUI Medals Collector25 Million StrongIndonesia Independence DayRedmi Quiz MasterMi Lover MedalYouth PledgeMIUI Quick DiscussionNougatMIUI Weekly Devices QuizPioneer of MIUI English Forum Master Of TechnologyDie-hard MIUI FanOTA FeedbackMi Story TellerStar Of Technology8 Million Forum MembersMIUI Expert

19:43, Feb-27-2018 | From PC
|
Masz rację. Jeśli w kolejnych aktualizacjach MIUI nowe funkcje (tak jak dzielenie ekranu) będą zależne od zainstalowanej wersji Androida to jedyną szansą na ich uzyskanie będą alternatywne ROM-y.

You're right. If in new MIUI updates new features (such as split screen) will depend on the installed version of Android, then the only chance to use them will be custom ROMs.

Supreme Member

Flashing and unlocking xiaomii

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
26868
Device
Others
Online time
2135 Hours
Send PM

Mi Power Bank 10000MAH Mijia Story TellerMi TV 70Mi Bluetooth SpeakerMi Band 2Mijia Walkie TalkieMijia Qi CycleXiaomi 6 LaunchMi VRMi KeyMagic CubeMi Selfie StickMi HeadphonesMi Power StripMi  BunnyMi VR HeadsetMi ScaleMi HomeMi BoxUnlock MedalYi Action CameraMi MIXMi Kids WatchXiaomi 7th AnniversaryMIUI 8Awesome!FlashholicAnTuTuMIUI Devices ContestMIUI 2016MarshmallowI Love MIUIFantastic!Mi Max 4 Million Forum MembersMi TVXiaomi Mi 4Mi 5cMIUI 2017MIUI Monthly Talk1 Million Forum App InstallsFan Of MIUI RussiaRooster Year of 2017MIUI World TourFan Of MIUI ItalyMid-Autumn FestivalMIUI 300 Weeks2 Million Forum MembersHappy Valentine's DayMIUI Lucky FridayFan Of MIUI Bangladesh3 Million Forum App InstallsI Love 20161800K Forum Members1700K Forum MembersDiwali MIUI Weekly PollHappy DiwaliMIUI Marathon Medal1300K Forum MembersOlympics MedalSuper MondayMi Live MedalMIUI Forum App5 Million Forum PostsMerry ChristmasHappy New YearMIUI 9Rocket to FutureMIUI 100 Million UsersSuper Saturday1900K Forum MembersFan Of MIUI Poland300K Forum MembersMIUI 7th AnniversaryMIUI Fan From PhilippinesMIUI SMIUI PMIUI 20 Million UsersMIUI 50 Million UsersCamera Filter Guru MedalFan Of MIUI IndiaPuzzle MasterSuper Sunday500K Forum Members10 Million Forum PostsSuper ThursdaySurge S1Super WednesdaySingapore Merlion MedalWomen's Day MedalMIUI Happy Medal3 Million Forum MembersSuper Friday5 Million Forum App InstallsMIUI Fan from IndiaMiPopGamer Mi BunnyAlpaca Mi Bunny I Love Mi BunnyMIUI Beta Team2017 Annual AwardsMIUI Twitter FollowerMIUI Android 4.4 KitKatAndroid GuruDie-hard MIUI FanMi TalentScroll Of WisdomMIUI G+ FollowerMi Lover Medal6 Million Forum MembersRedmi Quiz MasterUpdates LoverBlack Shark5 Million Forum MembersApp TalentApp StarSurpriseStar WarsXiaomi 8th AnniversaryTheme TalentMIUI Quick Discussion25 Million Strong8 Million Forum MembersMIUI Weekly Devices QuizDebate MasterMIUI Halloween 2017MIUI FB FollowerMIUI FollowerInbox ZeroPioneer of MIUI English Forum Most Active MIUIerForum Contest LoverMost Popular Forum UserOTA FeedbackMIUI KingMIUI SuperstarMi Story TellerApp TalentMaster Of TechnologyMIUI Ice Bucket ChallengeAndroid ElfYouth PledgeHumor MasterMr. DependableMIUI Medals CollectorRingtone Star India Independence DayTechnology GuruMi Bunny Game Master Star Of TechnologyMi A1MIUI Expert

13:58, Mar-01-2018 | From PC
|
Try :-)  
Warto spróbować.

Elite Member

Rank: 6Rank: 6

Credits
9712
Device
Mi 5s
Online time
49 Hours
Send PM

Unlock MedalMijia Smart ShoesMi WiFi RouterMi T-ShirtNinebot MiniMi Power BankMi  BunnyMi Notebook AirYi Action CameraFlashholicI Love MIUIMIUI Devices ContestAnTuTu2 Million Forum MembersPuzzle Master1st AnniversarySuper SundayHappy Singles' DayMIUI Weekly PollSuper SaturdayMIUI Fan From IndonesiaMIUI SXiaomi 6th AnniversaryMIUI 9Super Monday10 Million Forum Posts5 Million Forum App InstallsHappy Valentine's DayMIUI PMIUI Happy MedalMIUI Marathon MedalMIUI Lucky FridayStar Of TechnologyPioneer of MIUI English Forum Master Of TechnologyEvaluator RepMIUI 8th Anniversary10 Million Forum Members6 Million Forum Members25 Million StrongSurpriseNougatStar WarsOreoMIUI FollowerQuick SurveyDie-hard MIUI FanAndroid GuruMi Lover MedalOTA Feedback2017 Annual Awards8 Million Forum MembersMi TalentMIUI KingForum Contest LoverMIUI Quick DiscussionMIUI SuperstarBlack SharkAndroid ElfMIUI FB FollowerMIUI Weekly Devices QuizXiaomi 8th AnniversaryDebate Master5 Million Forum Members9 Million Forum Members

18:26, Mar-01-2018 | From Mi 5s
|
lineage for gamers of course, miui 9 for standard users

Elite Member

Credits
7681
Device
0
Online time
13 Hours
Send PM

Unlock MedalMi Notebook AirMagic CubeMi VRMi  BunnyMijia Electric ScooterXiaomi 7th AnniversaryMIUI Devices ContestI Love MIUIAwesome!MIUI 8Fantastic!Mi Max Mi Note4 Million Forum MembersMIUI World Tour3500K Forum MembersSuper FridayMIUI 20 Million Users300K Forum MembersSuper WednesdayMIUI Happy MedalMIUI 201710 Million Forum PostsMIUI Font LoverSuper MondayMIUI Lucky FridayRooster Year of 2017Happy New YearSurge S1Happy Valentine's DayMIUI Marathon MedalMIUI 9Super SundayRocket to Future5 Million Forum App InstallsSuper SaturdayMIUI Forum AppGamer Mi BunnyMIUI ReviewNougat10 Million Forum MembersSurpriseOreoOTA FeedbackRedmi Quiz MasterMi Lover MedalMIUI FollowerPioneer of MIUI English Forum Technology GuruMi TalentMIUI Android 4.4 KitKat2017 Annual AwardsMIUI ExpertUpdates LoverMost Popular Forum UserMIUI SuperstarScroll Of WisdomAndroid ElfMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanStar Of TechnologyMIUI KingForum Contest LoverAndroid GuruDebate Master

05:34, Mar-13-2018 | From Mi Max 2
|
I hate pure stock rom. Its colors are washed out and too simple

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
1027
Device
Mi Note 2
Online time
0 Hours
Send PM

2 Million Forum MembersMIUI Lucky FridayMIUI Quick Discussion8 Million Forum MembersMIUI FollowerQuick SurveyDie-hard MIUI Fan

08:06, Mar-18-2018 | From Mi Note 2
|
Patrz na siebie i użyteczność. Swego czasu na i9100 miałem miui, ale kolejne funkcje sprawiły, że ten telefon nie dał rady ogarnąć tej nakładki bez ingerencji w swap. Jeśli chcesz płynności telefonu, to instaluj ten, który nie zamuli urządzenia. Szkoda się później irytować wolnym działaniem, nic nie dadzą nowe funkcjonalności, jeśli będą się ciąć lub wieszać.

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
1617
Device
0
Online time
3 Hours
Send PM

MIUI Devices ContestMIUI Font LoverMIUI 9MIUI 2017MIUI 7th AnniversaryRooster Year of 2017Pioneer of MIUI English Forum MIUI Halloween 2017Theme TalentMi Lover Medal

01:55, Apr-03-2018 | From Redmi Note 4X
|
I have tried it but I have returned to miui. even if miui have some bugs I prefer it

Gold Member

Rank: 3Rank: 3

Credits
434
Device
Redmi Note 4 Qualcomm
Online time
2 Hours
Send PM

Super SundayMIUI FB FollowerXiaomi 8th Anniversary8 Million Forum MembersDebate MasterMIUI Weekly Devices Quiz

18:51, Apr-16-2018 | From PC
|
Też myslę aby przetestować LAOS 15.1 Treble. Nie wiem tylko czy w prosty sposób będę mógł powrocić do MIUI9.

I also think to test LAOS 15.1 Treble. But don't know if I can return to MIUI9 in a simple way.

Elite Member

Credits
5479
Device
0
Online time
0 Hours
Send PM

Mi WiFi RouterUnlock MedalNinebot MiniYi Action CameraMijia Smart ShoesMi BandMijia 360° Panoramic CameraMi  BunnyMi HomeAnTuTuI Love MIUIPuzzle MasterHappy Singles' DayMIUI Weekly PollMIUI Fan from TurkeyXiaomi 6th AnniversaryFan Of MIUI IndiaRocket to FutureMIUI Lucky FridayMIUI Happy MedalMIUI SMIUI PMIUI 9Happy Valentine's DaySuper SundaySuper MondaySuper Saturday5 Million Forum App InstallsMIUI Fan From Indonesia10 Million Forum PostsSurpriseMIUI SuperstarMIUI Quick Discussion25 Million Strong9 Million Forum MembersMost Active MIUIerIndia Independence DayApp StarBlack Shark6 Million Forum MembersMi Story TellerDie-hard MIUI Fan8 Million Forum MembersAndroid GuruStar WarsStar Of TechnologyTheme TalentMi Lover MedalOTA FeedbackAndroid ElfMIUI Weekly Devices QuizNougatOreoXiaomi 8th AnniversaryDebate Master5 Million Forum MembersMIUI FB FollowerMIUI KingMi TalentMIUI FollowerQuick Survey2017 Annual AwardsForum Contest Lover

03:39, Apr-30-2018 | From Redmi Note 4X
|
Voted 😀

Credits Management

Quick Reply Top Return to the list