Platinum Member

Rank: 4

Credits
4120
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

[News] New Lineage OS with Oreo 8.1 (UNOFFICIAL) vs MIUI 9

[ Promote]
1743 17 |
20:02, Feb-26-2018 | From PC
|
|
Go to reply no.
Hi
I'm interesting what do you think about that. Is it good idea to change MIUI on Lineage? I haven't choice in MIUI to upgrade my Android version because of my phone model (Redmi Note 3 SD) which stuck on Android Marshmallow, but inbuild MIUI functionalities are really good. What and why is better for you?

Witajcie
Jestem ciekaw co sądzicie o pomysle przesiadki z MIUI na Lineage OS. W moim przypadku nie bardzo mogę liczyć na aktualizację Androida Marshmallow na którym utknął mój Redmi Note 3 SD. Nowy Andoid Oreo 8.1 kontra mase wbudowanych funkcjonalnosci MIUI. Co jest lepsze Waszym zdaniem i dlaczego?
Single-option Poll, 129 members voted
65.12% 84
34.88% 45
Your User group have no permission to vote
Favorite Share

Rated by 2 people   Experience Reason  

Smietana + 10 Thanks!
Bart.ek + 5 Great!

Experience +15  View Rating Log

Platinum Member

Credits
4120
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

Author| 20:51, Feb-26-2018 | From Redmi Note 3
|
Jak dla mnie Lineage OS bardzo ciekawa alternatywa. W stosunku do MIUI m.in. lepszy aparat, dzielenie ekranu, system jest naprawdę odchudzony pomimo instalacji gapps. O dziwo wszystko płynnie działa. Niedogodnością jest brak chmury od Xiaomi, na której pozostają m.in. moje zdjęcia, kontakty...nieciekawe ikonki systemu.
Jednym słowem warto się przesiadać jak komuś zależy na Oreo:)
Good choice for me. Good camera, split screen and Oreo on board but icons are not intetesting and there isn't compatibility with Mi Cloud (i have my photos, contacts...there)
In one word if somone want Oreo it is good for him.

Supreme Member

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
48341
Device
Others
Online time
486 Hours
Send PM

Mijia Smart PTZ CameraMi MIXMijia Walkie TalkieMi VRMi ScaleMi BoxMi HomeMagic CubeMijia Qi CycleMi Band 2Mi Bluetooth SpeakerNinebot MiniMijia Story TellerUnlock MedalMi  BunnyMijia VR Play 2Mi TV 70Mi HeadphonesMi Kids WatchMi Notebook AirMi Bluetooth HeadsetMi BandMijia 360° Panoramic CameraYi Action CameraXiaomi 7th AnniversaryFlashholicAwesome!MIUI Devices ContestI Love MIUIFantastic!MarshmallowAnTuTuRedmi 4/Prime/4AMi TVRedmi 3S4 Million Forum MembersFan Of MIUI Russia90000 Forum MembersPuzzle MasterXiaomi 5th AnniversaryHilal Ramadan 1st AnniversaryMIUI Lucky FridayRingolicious MedalHappy Valentine's DayXiaomi 6th AnniversaryMIUI Happy MedalSuper FridayRocket to Future5 Million Forum App Installs300K Forum MembersMIUI Fan From IndonesiaMIUI 2017Super Saturday10 Million Forum PostsWomen's Day Medal3500K Forum MembersMIUI Font LoverSuper MondayMIUI Fan from TurkeySuper TuesdayMIUI Forum App2 Million Forum MembersHappy Singles' DaySuper SundayRooster Year of 2017Super Wednesday100k Forum MembersFan Of MIUI UkraineDiwali Happy DiwaliHappy New YearCamera Filter Guru MedalSurge S1MIUI Fan From PhilippinesMerry ChristmasFan Of MIUI IndiaFan Of MIUI SpainMIUI 50 Million UsersFan Of MIUI BangladeshMIUI 7th AnniversaryMIUI Philippines Fan MeetupMIUI SMIUI PMIUI 20 Million UsersFan Of MIUI GreeceMIUI 9MIUI Weekly Poll500K Forum MembersMIUI 100 Million UsersMiPopGamer Mi BunnySummer Mi BunnyI Love Mi BunnyMIUI ReviewOreoMIUI Twitter Follower8 Million Forum MembersMIUI Quick DiscussionMIUI Weekly Devices QuizNougatMIUI G+ FollowerXiaomi 8th AnniversaryApp StarSurpriseMIUI Superstar9 Million Forum Members7 Million Forum MembersStar WarsMIUI FB Follower6 Million Forum MembersMIUI King2017 Annual AwardsBlack SharkAndroid Elf5 Million Forum MembersQuick SurveyRingtone ExpertMi Bunny Game Master Scroll Of WisdomIndia Independence DayAndroid Guru25 Million StrongUpdates LoverMIUI Android 4.4 KitKatMi TalentMIUI FollowerMost Active MIUIerPioneer of MIUI English Forum MIUI Medals CollectorTechnology GuruForum Contest LoverIndonesia Independence DayTheme TalentStar Of TechnologyYouth PledgeMIUI Halloween 2017Mi Lover MedalMr. DependableMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMi Story TellerMIUI ExpertRedmi Quiz MasterOTA FeedbackDebate Master

19:43, Feb-27-2018 | From PC
|
Masz rację. Jeśli w kolejnych aktualizacjach MIUI nowe funkcje (tak jak dzielenie ekranu) będą zależne od zainstalowanej wersji Androida to jedyną szansą na ich uzyskanie będą alternatywne ROM-y.

You're right. If in new MIUI updates new features (such as split screen) will depend on the installed version of Android, then the only chance to use them will be custom ROMs.

Supreme Member

Flashing and unlocking xiaomii

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
26635
Device
Others
Online time
2077 Hours
Send PM

Mi Power Bank 10000MAH Mijia Story TellerMi TV 70Mi Bluetooth SpeakerMi Band 2Mijia Walkie TalkieMijia Qi CycleXiaomi 6 LaunchMi VRMi KeyMagic CubeMi Selfie StickMi HeadphonesMi Power StripMi  BunnyMi VR HeadsetMi ScaleMi HomeMi BoxUnlock MedalYi Action CameraMi MIXMi Kids WatchXiaomi 7th AnniversaryMIUI 8Awesome!FlashholicAnTuTuMIUI Devices ContestMIUI 2016MarshmallowI Love MIUIFantastic!Mi Max 4 Million Forum MembersMi TVXiaomi Mi 4Mi 5cMIUI 2017Happy New Year1 Million Forum App InstallsFan Of MIUI RussiaRooster Year of 2017MIUI World TourFan Of MIUI ItalyMid-Autumn FestivalMIUI 300 Weeks2 Million Forum MembersHappy Valentine's DayMIUI Lucky FridayFan Of MIUI Bangladesh3 Million Forum App InstallsI Love 20161800K Forum Members1700K Forum MembersDiwali MIUI Weekly PollHappy DiwaliMIUI Marathon Medal1300K Forum MembersOlympics MedalSuper MondayMi Live MedalMIUI Forum App5 Million Forum PostsMerry ChristmasMIUI Monthly TalkMIUI 9Rocket to FutureMIUI 100 Million UsersSuper Saturday1900K Forum MembersFan Of MIUI Poland300K Forum MembersMIUI 7th AnniversaryMIUI Fan From PhilippinesMIUI SMIUI PMIUI 20 Million UsersMIUI 50 Million UsersCamera Filter Guru MedalFan Of MIUI IndiaPuzzle MasterSuper Sunday500K Forum Members3 Million Forum MembersSingapore Merlion MedalSuper ThursdayWomen's Day MedalMIUI Happy MedalSuper FridayMIUI Fan from IndiaSuper Wednesday5 Million Forum App InstallsSurge S110 Million Forum PostsAlpaca Mi Bunny I Love Mi BunnyGamer Mi BunnyMiPopMIUI Beta Team5 Million Forum MembersDie-hard MIUI FanUpdates LoverScroll Of WisdomSurpriseApp StarMi TalentStar WarsMIUI Quick DiscussionMIUI G+ FollowerTheme TalentMi Lover MedalMIUI Weekly Devices Quiz6 Million Forum MembersDebate MasterRedmi Quiz MasterMIUI Twitter Follower2017 Annual AwardsAndroid GuruBlack SharkXiaomi 8th AnniversaryMIUI Android 4.4 KitKat8 Million Forum MembersMi A1Mi Story TellerMIUI SuperstarApp TalentMost Popular Forum UserForum Contest LoverOTA FeedbackMIUI KingMIUI ExpertApp TalentAndroid ElfYouth PledgeHumor MasterMIUI FollowerMIUI FB FollowerIndia Independence DayStar Of TechnologyRingtone Star MIUI Halloween 2017Mr. DependableMi Bunny Game Master Technology GuruPioneer of MIUI English Forum Inbox ZeroMost Active MIUIerMaster Of TechnologyMIUI Ice Bucket ChallengeMIUI Medals Collector

13:58, Mar-01-2018 | From PC
|
Try :-)  
Warto spróbować.

Elite Member

Rank: 6Rank: 6

Credits
7736
Device
Mi 5s
Online time
46 Hours
Send PM

Yi Action CameraMi Notebook AirAnTuTuMIUI Devices ContestI Love MIUIFlashholicHappy Singles' DayPuzzle MasterMIUI Happy Medal2 Million Forum Members5 Million Forum App Installs1st AnniversaryMIUI PMIUI Weekly Poll10 Million Forum PostsSuper MondayXiaomi 6th AnniversaryMIUI 95 Million Forum MembersSurpriseMIUI FB Follower9 Million Forum MembersStar Of TechnologyPioneer of MIUI English Forum Black SharkMIUI SuperstarMIUI Quick DiscussionForum Contest LoverMIUI KingAndroid GuruDie-hard MIUI FanStar Wars8 Million Forum Members2017 Annual AwardsMi Lover MedalOTA FeedbackNougatOreoMIUI Weekly Devices QuizXiaomi 8th AnniversaryAndroid ElfMi TalentMIUI FollowerQuick SurveyDebate Master

18:26, Mar-01-2018 | From Mi 5s
|
lineage for gamers of course, miui 9 for standard users

Elite Member

Rank: 6Rank: 6

Credits
5849
Device
0
Online time
12 Hours
Send PM

Mi Notebook AirUnlock MedalMi VRMijia Electric ScooterMi  BunnyMagic CubeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIMIUI 8Fantastic!Awesome!MIUI Devices ContestMi Max Mi Note4 Million Forum MembersMIUI 20 Million Users10 Million Forum Posts3500K Forum Members300K Forum MembersSuper SaturdaySurge S1MIUI Forum AppSuper SundayMIUI Font LoverMIUI World TourSuper WednesdayMIUI Happy Medal5 Million Forum App InstallsRooster Year of 2017Super FridayHappy New YearRocket to FutureSuper MondayMIUI 2017MIUI 9Gamer Mi BunnyMIUI ReviewOreoOTA FeedbackRedmi Quiz MasterNougatSurpriseAndroid GuruMIUI FollowerPioneer of MIUI English Forum Technology GuruMi TalentMIUI Android 4.4 KitKat2017 Annual AwardsMIUI ExpertUpdates LoverMost Popular Forum UserMIUI SuperstarScroll Of WisdomAndroid ElfMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanStar Of TechnologyMIUI KingForum Contest LoverMi Lover MedalDebate Master

05:34, Mar-13-2018 | From Mi Max 2
|
I hate pure stock rom. Its colors are washed out and too simple

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
756
Device
Mi Note 2
Online time
0 Hours
Send PM

2 Million Forum MembersMIUI Quick Discussion8 Million Forum MembersQuick SurveyMIUI FollowerDie-hard MIUI Fan

08:06, Mar-18-2018 | From Mi Note 2
|
Patrz na siebie i użyteczność. Swego czasu na i9100 miałem miui, ale kolejne funkcje sprawiły, że ten telefon nie dał rady ogarnąć tej nakładki bez ingerencji w swap. Jeśli chcesz płynności telefonu, to instaluj ten, który nie zamuli urządzenia. Szkoda się później irytować wolnym działaniem, nic nie dadzą nowe funkcjonalności, jeśli będą się ciąć lub wieszać.

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
1441
Device
0
Online time
3 Hours
Send PM

MIUI Devices ContestMIUI Font LoverMIUI 9MIUI 2017MIUI 7th AnniversaryRooster Year of 2017Pioneer of MIUI English Forum MIUI Halloween 2017Theme TalentMi Lover Medal

01:55, Apr-03-2018 | From Redmi Note 4X
|
I have tried it but I have returned to miui. even if miui have some bugs I prefer it

Gold Member

Rank: 3Rank: 3

Credits
406
Device
Redmi Note 4 Qualcomm
Online time
2 Hours
Send PM

MIUI FB FollowerXiaomi 8th Anniversary8 Million Forum MembersDebate MasterMIUI Weekly Devices Quiz

18:51, Apr-16-2018 | From PC
|
Też myslę aby przetestować LAOS 15.1 Treble. Nie wiem tylko czy w prosty sposób będę mógł powrocić do MIUI9.

I also think to test LAOS 15.1 Treble. But don't know if I can return to MIUI9 in a simple way.

Platinum Member

Credits
4404
Device
0
Online time
0 Hours
Send PM

Unlock MedalYi Action CameraMi BandMijia 360° Panoramic CameraAnTuTuI Love MIUIHappy Valentine's DayMIUI Happy MedalMIUI PMIUI Lucky FridayPuzzle MasterMIUI Weekly PollHappy Singles' DayRocket to Future10 Million Forum Posts5 Million Forum App InstallsXiaomi 6th AnniversarySuper SundaySuper MondayFan Of MIUI IndiaMIUI 9MIUI Fan from Turkey9 Million Forum Members5 Million Forum MembersBlack SharkSurpriseMIUI FB FollowerMost Active MIUIerMIUI Quick DiscussionDebate MasterMIUI SuperstarForum Contest LoverApp StarMIUI FollowerStar Of TechnologyDie-hard MIUI Fan8 Million Forum MembersTheme TalentMIUI Weekly Devices QuizMi Lover MedalOTA FeedbackAndroid ElfAndroid GuruStar WarsMi TalentMIUI KingMi Story Teller2017 Annual AwardsQuick SurveyNougatOreoXiaomi 8th Anniversary

03:39, Apr-30-2018 | From Redmi Note 4X
|
Voted 😀

Credits Management

Quick Reply Top Return to the list