Platinum Member

Rank: 4

Credits
3890
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

[News] New Lineage OS with Oreo 8.1 (UNOFFICIAL) vs MIUI 9

[ Promote]
1152 11 |
20:02, Feb-26-2018 | From PC
|
|
Go to reply no.
Hi
I'm interesting what do you think about that. Is it good idea to change MIUI on Lineage? I haven't choice in MIUI to upgrade my Android version because of my phone model (Redmi Note 3 SD) which stuck on Android Marshmallow, but inbuild MIUI functionalities are really good. What and why is better for you?

Witajcie
Jestem ciekaw co sądzicie o pomysle przesiadki z MIUI na Lineage OS. W moim przypadku nie bardzo mogę liczyć na aktualizację Androida Marshmallow na którym utknął mój Redmi Note 3 SD. Nowy Andoid Oreo 8.1 kontra mase wbudowanych funkcjonalnosci MIUI. Co jest lepsze Waszym zdaniem i dlaczego?
Single-option Poll, 97 members voted
62.89% 61
37.11% 36
Your User group have no permission to vote
Favorite Share

Rated by 2 people   Experience Reason  

Smietana + 10 Thanks!
Bart.ek + 5 Great!

Experience +15  View Rating Log

Platinum Member

Credits
3890
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

Author| 20:51, Feb-26-2018 | From Redmi Note 3
|
Jak dla mnie Lineage OS bardzo ciekawa alternatywa. W stosunku do MIUI m.in. lepszy aparat, dzielenie ekranu, system jest naprawdę odchudzony pomimo instalacji gapps. O dziwo wszystko płynnie działa. Niedogodnością jest brak chmury od Xiaomi, na której pozostają m.in. moje zdjęcia, kontakty...nieciekawe ikonki systemu.
Jednym słowem warto się przesiadać jak komuś zależy na Oreo:)
Good choice for me. Good camera, split screen and Oreo on board but icons are not intetesting and there isn't compatibility with Mi Cloud (i have my photos, contacts...there)
In one word if somone want Oreo it is good for him.

Supreme Member

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
42349
Device
Others
Online time
402 Hours
Send PM

Mi Band 2Mijia Story TellerMi Bluetooth SpeakerNinebot MiniMi ScaleMi TV 70Mi BoxMijia Qi CycleMi  BunnyMi HeadphonesUnlock MedalMijia VR Play 2Magic CubeMi Kids WatchYi Action CameraMi Bluetooth HeadsetMi Notebook AirMijia 360° Panoramic CameraMi HomeMi MIXMijia Walkie TalkieMi VRMijia Smart PTZ CameraXiaomi 7th AnniversaryAwesome!MIUI Devices ContestFantastic!I Love MIUIMarshmallowFlashholicRedmi 4/Prime/4AMi TVRedmi 3S4 Million Forum MembersHappy Valentine's DayRocket to FutureMerry ChristmasSuper TuesdayMIUI PMIUI 9500K Forum MembersMIUI Philippines Fan MeetupMIUI 20 Million Users100k Forum MembersMIUI Font LoverWomen's Day MedalFan Of MIUI RussiaSuper WednesdayPuzzle MasterHappy New YearMIUI Happy Medal90000 Forum MembersSuper FridayMIUI Forum App3500K Forum MembersHilal Ramadan Ringolicious MedalMIUI Lucky FridayXiaomi 5th AnniversaryMIUI 100 Million UsersMIUI 2017MIUI Weekly PollCamera Filter Guru MedalFan Of MIUI IndiaFan Of MIUI SpainHappy Singles' DayMIUI SDiwali Happy Diwali300K Forum MembersSurge S12 Million Forum MembersMIUI Fan From PhilippinesSuper MondayRooster Year of 2017Super Sunday5 Million Forum App InstallsMIUI 7th AnniversaryMIUI 50 Million UsersMIUI Fan From IndonesiaFan Of MIUI GreeceFan Of MIUI UkraineSuper Saturday10 Million Forum PostsFan Of MIUI BangladeshGamer Mi BunnyI Love Mi BunnyMiPopSummer Mi BunnyMIUI ReviewMi Lover MedalNougatBlack SharkMIUI KingXiaomi 8th Anniversary5 Million Forum MembersSupriseMIUI FB Follower7 Million Forum MembersQuick SurveyMIUI Weekly Devices QuizMIUI Quick Discussion6 Million Forum Members8 Million Forum MembersStar WarsOreoRedmi Quiz MasterScroll Of WisdomAndroid Guru25 Million StrongIndia Independence DayMi Bunny Game Master MIUI G+ FollowerMIUI Android 4.4 KitKatIndonesia Independence DayMi Story TellerRingtone ExpertYouth PledgeMIUI Halloween 2017Master Of TechnologyMIUI ExpertMr. DependableStar Of TechnologyMi TalentDebate MasterForum Contest Lover2017 Annual AwardsAndroid ElfDie-hard MIUI FanOTA FeedbackMIUI Medals CollectorUpdates LoverTheme TalentMost Active MIUIerMIUI FollowerPioneer of MIUI English Forum MIUI Twitter FollowerTechnology Guru

19:43, Feb-27-2018 | From PC
|
Masz rację. Jeśli w kolejnych aktualizacjach MIUI nowe funkcje (tak jak dzielenie ekranu) będą zależne od zainstalowanej wersji Androida to jedyną szansą na ich uzyskanie będą alternatywne ROM-y.

You're right. If in new MIUI updates new features (such as split screen) will depend on the installed version of Android, then the only chance to use them will be custom ROMs.

Moderator

Flashing and unlocking xiaomii

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
24777
Device
Mi 5c
Online time
1886 Hours
Send PM

Mi Bluetooth SpeakerMijia Story TellerMi TV 70Mi HomeMi Band 2Mijia Walkie TalkieMijia Qi CycleXiaomi 6 LaunchMi VRMi Selfie StickMi KeyMagic CubeMi HeadphonesMi Power StripMi  BunnyMi VR HeadsetMi ScaleMi Power Bank 10000MAH Mi MIXMi BoxYi Action CameraMi Kids WatchUnlock MedalXiaomi 7th AnniversaryAwesome!MIUI 2016FlashholicMIUI Devices ContestI Love MIUIMarshmallowMIUI 8Fantastic!Mi Max Mi TVXiaomi Mi 44 Million Forum MembersMi 5cMIUI 2017Happy New YearFan Of MIUI Russia1 Million Forum App InstallsMIUI World TourMIUI Monthly TalkFan Of MIUI Italy2 Million Forum MembersSuper MondayMid-Autumn FestivalHappy Valentine's DayMIUI Lucky FridayFan Of MIUI Bangladesh3 Million Forum App Installs5 Million Forum PostsMIUI Marathon Medal1800K Forum MembersDiwali Happy DiwaliRocket to FutureMIUI Weekly PollOlympics Medal1700K Forum MembersMIUI 300 WeeksMerry ChristmasI Love 2016MIUI Forum App1300K Forum MembersMi Live MedalRooster Year of 2017MIUI P300K Forum MembersFan Of MIUI PolandSingapore Merlion Medal5 Million Forum App InstallsSuper Sunday500K Forum MembersMIUI Fan From PhilippinesMIUI 50 Million UsersMIUI 7th AnniversaryMIUI 100 Million UsersSuper Saturday1900K Forum MembersMIUI 9MIUI Fan from IndiaCamera Filter Guru MedalSurge S1Super WednesdayWomen's Day MedalPuzzle Master10 Million Forum PostsFan Of MIUI IndiaMIUI Happy MedalSuper FridaySuper ThursdayMIUI 20 Million Users3 Million Forum MembersMIUI SAlpaca Mi Bunny I Love Mi BunnyMiPopGamer Mi BunnyMIUI Beta TeamMi TalentMIUI Medals CollectorTheme TalentRedmi Quiz MasterXiaomi 8th AnniversaryMIUI Weekly Devices Quiz8 Million Forum MembersBlack Shark5 Million Forum MembersSupriseStar WarsMr. DependableDebate MasterMi Lover Medal2017 Annual AwardsMIUI G+ FollowerAndroid GuruMIUI Android 4.4 KitKat6 Million Forum MembersMIUI Twitter FollowerDie-hard MIUI FanMaster Of TechnologyOTA FeedbackAndroid ElfHumor MasterMIUI KingMIUI SuperstarMIUI ExpertApp TalentScroll Of WisdomUpdates LoverMi A1MIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMost Popular Forum UserMi Story TellerTechnology GuruMi Bunny Game Master Star Of TechnologyIndia Independence DayRingtone Star Most Active MIUIerInbox ZeroPioneer of MIUI English Forum App TalentForum Contest LoverMIUI FollowerMIUI FB FollowerMIUI Halloween 2017

13:58, Mar-01-2018 | From PC
|
Try :-)  
Warto spróbować.

Elite Member

Rank: 6Rank: 6

Credits
5605
Device
Mi 5s
Online time
41 Hours
Send PM

Yi Action CameraMi Notebook AirI Love MIUIFlashholicHappy Singles' DayMIUI Weekly PollMIUI P5 Million Forum App InstallsMIUI Happy Medal10 Million Forum PostsMIUI 9Super Monday2 Million Forum MembersPuzzle MasterXiaomi 8th AnniversaryMIUI Weekly Devices QuizDebate MasterMIUI KingMIUI FB FollowerSuprise5 Million Forum MembersMIUI FollowerAndroid GuruDie-hard MIUI Fan8 Million Forum Members2017 Annual AwardsOTA FeedbackStar WarsNougatMi TalentQuick SurveyAndroid ElfOreoMi Lover Medal

18:26, Mar-01-2018 | From Mi 5s
|
lineage for gamers of course, miui 9 for standard users

Elite Member

Rank: 6Rank: 6

Credits
5821
Device
0
Online time
12 Hours
Send PM

Unlock MedalMi VRMijia Electric ScooterMi  BunnyMagic CubeMi Notebook AirXiaomi 7th AnniversaryMIUI 8Fantastic!MIUI Devices ContestI Love MIUIAwesome!4 Million Forum MembersMi NoteMi Max 3500K Forum MembersMIUI 20 Million Users300K Forum MembersMIUI Font LoverSurge S1Rocket to FutureSuper SundayMIUI World TourSuper WednesdaySuper SaturdayMIUI Happy Medal10 Million Forum PostsMIUI 9Super Monday5 Million Forum App InstallsMIUI Forum AppSuper FridayRooster Year of 2017MIUI 2017Happy New YearGamer Mi BunnyMIUI ReviewOreoRedmi Quiz MasterOTA FeedbackNougatAndroid GuruMIUI FollowerPioneer of MIUI English Forum Technology GuruMi TalentMIUI Android 4.4 KitKat2017 Annual AwardsMIUI ExpertUpdates LoverMost Popular Forum UserMIUI SuperstarScroll Of WisdomAndroid ElfMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanStar Of TechnologyMIUI KingForum Contest LoverMi Lover MedalDebate Master

05:34, Mar-13-2018 | From Mi Max 2
|
I hate pure stock rom. Its colors are washed out and too simple

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
586
Device
Mi Note 2
Online time
0 Hours
Send PM

2 Million Forum Members8 Million Forum MembersQuick SurveyMIUI FollowerDie-hard MIUI Fan

08:06, Mar-18-2018 | From Mi Note 2
|
Patrz na siebie i użyteczność. Swego czasu na i9100 miałem miui, ale kolejne funkcje sprawiły, że ten telefon nie dał rady ogarnąć tej nakładki bez ingerencji w swap. Jeśli chcesz płynności telefonu, to instaluj ten, który nie zamuli urządzenia. Szkoda się później irytować wolnym działaniem, nic nie dadzą nowe funkcjonalności, jeśli będą się ciąć lub wieszać.

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
1276
Device
0
Online time
3 Hours
Send PM

MIUI Devices ContestMIUI Font LoverMIUI 9MIUI 2017MIUI 7th AnniversaryRooster Year of 2017Pioneer of MIUI English Forum MIUI Halloween 2017Theme TalentMi Lover Medal

01:55, Apr-03-2018 | From Redmi Note 4X
|
I have tried it but I have returned to miui. even if miui have some bugs I prefer it

Gold Member

Rank: 3Rank: 3

Credits
366
Device
Redmi Note 4 Qualcomm
Online time
2 Hours
Send PM

MIUI FB FollowerXiaomi 8th Anniversary8 Million Forum MembersDebate MasterMIUI Weekly Devices Quiz

18:51, Apr-16-2018 | From PC
|
Też myslę aby przetestować LAOS 15.1 Treble. Nie wiem tylko czy w prosty sposób będę mógł powrocić do MIUI9.

I also think to test LAOS 15.1 Treble. But don't know if I can return to MIUI9 in a simple way.

Platinum Member

Credits
3006
Device
0
Online time
0 Hours
Send PM

Mijia 360° Panoramic CameraUnlock MedalYi Action CameraI Love MIUI10 Million Forum PostsPuzzle Master5 Million Forum App InstallsMIUI Lucky FridayHappy Singles' DayMIUI Weekly PollRocket to FutureMIUI Happy MedalSuper MondayMIUI PMIUI 9Super SundayHappy Valentine's DayMIUI KingMIUI FB FollowerMi Story TellerMi TalentXiaomi 8th AnniversaryMi Lover Medal2017 Annual AwardsDebate Master5 Million Forum MembersMIUI FollowerTheme TalentMIUI Weekly Devices QuizAndroid Guru8 Million Forum MembersDie-hard MIUI FanAndroid ElfStar WarsStar Of TechnologyOTA FeedbackOreoNougatQuick Survey

03:39, Apr-30-2018 | From Redmi Note 4X
|
Voted 😀

Credits Management

Quick Reply Top Return to the list