Platinum Member

Rank: 4

Credits
4840
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

[News] New Lineage OS with Oreo 8.1 (UNOFFICIAL) vs MIUI 9

[ Promote]
2558 18 |
20:02, Feb-26-2018 | From PC
|
|
Go to reply no.
Hi
I'm interesting what do you think about that. Is it good idea to change MIUI on Lineage? I haven't choice in MIUI to upgrade my Android version because of my phone model (Redmi Note 3 SD) which stuck on Android Marshmallow, but inbuild MIUI functionalities are really good. What and why is better for you?

Witajcie
Jestem ciekaw co sądzicie o pomysle przesiadki z MIUI na Lineage OS. W moim przypadku nie bardzo mogę liczyć na aktualizację Androida Marshmallow na którym utknął mój Redmi Note 3 SD. Nowy Andoid Oreo 8.1 kontra mase wbudowanych funkcjonalnosci MIUI. Co jest lepsze Waszym zdaniem i dlaczego?
Single-option Poll, 149 members voted
64.43% 96
35.57% 53
Your User group have no permission to vote
Favorite Share

Rated by 2 people   Experience Reason  

Smietana + 10 Thanks!
Bart.ek + 5 Great!

Experience +15  View Rating Log

Platinum Member

Credits
4840
Device
Redmi Note 3
Online time
7 Hours
Send PM

Xiaomi 6 LaunchMagic CubeMi Selfie StickMi Plastic In-ear PhonesMi Band 2Mi HeadphonesMi HomeXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!MIUI Devices ContestMIUI 8MIUI 2016Redmi Note 3Women's Day MedalSuper WednesdaySurge S1Fan Of MIUI FranceSuper TuesdayRooster Year of 2017MIUI 2017MIUI Lucky FridayHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper Friday10 Million Forum PostsSuper MondaySingapore Merlion Medal3 Million Forum MembersMIUI Fan from MalaysiaMIUI Forum AppFan Of MIUI PolandCamera Filter Guru MedalSuper SaturdayRocket to FutureSuper SundayFan Of MIUI Russia5 Million Forum App InstallsPuzzle MasterMIUI Happy MedalSuper ThursdayMIUI Fan from IndiaMIUI 9Android GuruMIUI SuperstarMIUI FollowerScroll Of WisdomForum Contest LoverMost Popular Forum UserMaster Of TechnologyDie-hard MIUI FanMIUI Ice Bucket ChallengeYouth PledgeMi Lover MedalTechnology GuruAndroid ElfDebate Master

Author| 20:51, Feb-26-2018 | From Redmi Note 3
|
Jak dla mnie Lineage OS bardzo ciekawa alternatywa. W stosunku do MIUI m.in. lepszy aparat, dzielenie ekranu, system jest naprawdę odchudzony pomimo instalacji gapps. O dziwo wszystko płynnie działa. Niedogodnością jest brak chmury od Xiaomi, na której pozostają m.in. moje zdjęcia, kontakty...nieciekawe ikonki systemu.
Jednym słowem warto się przesiadać jak komuś zależy na Oreo:)
Good choice for me. Good camera, split screen and Oreo on board but icons are not intetesting and there isn't compatibility with Mi Cloud (i have my photos, contacts...there)
In one word if somone want Oreo it is good for him.

Supreme Member

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
55672
Device
Others
Online time
589 Hours
Send PM

Mi HeadphonesMi HomeMi VRMijia Smart PTZ CameraMijia 360° Panoramic CameraMi Notebook AirYi Action CameraMi ScaleMijia Qi CycleMi  BunnyMijia VR Play 2Mi Bluetooth SpeakerNinebot MiniMi Band 2Mijia Story TellerMi MIXMagic CubeUnlock MedalMi BoxMijia Walkie TalkieMi Kids WatchMi Bluetooth HeadsetMi BandMijia Smart ShoesMi Power BankMi T-ShirtMi WiFi RouterNinety Degree LuggageMi TV 70Xiaomi 7th AnniversaryMIUI Devices ContestFantastic!MarshmallowFlashholicAnTuTuAwesome!I Love MIUIRedmi 4/Prime/4AMi TV4 Million Forum MembersRedmi 3SHappy Valentine's DayMIUI World TourSuper WednesdayMIUI Marathon Medal90000 Forum MembersMIUI Lucky FridayRingolicious MedalHilal Ramadan Super FridayMIUI Forum AppPuzzle MasterFan Of MIUI RussiaMid-Autumn FestivalSuper Monday1st AnniversaryWomen's Day MedalXiaomi 6th Anniversary10 Million Forum PostsMIUI Fan from TurkeyMIUI Fan From Indonesia2 Million Forum Members5 Million Forum App Installs3500K Forum MembersXiaomi 5th AnniversarySuper SundayRooster Year of 2017Rocket to FutureHappy Singles' Day300K Forum MembersSuper SaturdayMIUI 2017Super TuesdayMIUI Happy MedalMIUI SFan Of MIUI IndiaSurge S1MIUI Fan From PhilippinesFan Of MIUI GreeceMIUI 20 Million UsersFan Of MIUI UkraineMIUI Weekly PollHappy New Year100k Forum MembersCamera Filter Guru MedalMIUI 50 Million UsersHappy DiwaliDiwali Merry ChristmasFan Of MIUI SpainMIUI 7th AnniversaryMIUI P500K Forum MembersMIUI Philippines Fan MeetupMIUI 100 Million UsersFan Of MIUI BangladeshMIUI Font LoverMIUI 9Alpaca Mi Bunny I Love Mi BunnyMiPopSummer Mi BunnyGamer Mi BunnyMIUI Review13 Million Forum MembersStar WarsApp StarPOCO F1Redmi 5/PlusMIUI SuperstarMIUI FB FollowerMIUI Tech SurveyXiaomi 8th AnniversaryHappy 20195 Million Forum Members9 Million Forum MembersMIUI G+ FollowerSurpriseMIUI Twitter Follower10 Million Forum MembersMi DropMIUI 10MIUI 8th AnniversaryDual Camera6 Million Forum MembersHumor Master2017 Annual AwardsMIUI Halloween 2018Android Elf7 Million Forum MembersDiscuss HereHeart to HeartYouth PledgeDebate MasterMIUI Android 4.4 KitKatForum Contest LoverMi Bunny Game Master India Independence DayOTA FeedbackBlack SharkAndroid GuruMi TalentUpdates LoverMIUI FollowerPioneer of MIUI English Forum Technology GuruTheme TalentMost Active MIUIerScroll Of WisdomMIUI Medals CollectorDie-hard MIUI Fan25 Million Strong8 Million Forum MembersStar Of TechnologyMIUI Weekly Devices QuizOreoMIUI Halloween 2017MIUI KingQuick SurveyMr. DependableMIUI Quick DiscussionNougatMIUI ExpertRingtone ExpertMi Story TellerMi Lover MedalRedmi Quiz MasterMaster Of TechnologyIndonesia Independence Day

19:43, Feb-27-2018 | From PC
|
Masz rację. Jeśli w kolejnych aktualizacjach MIUI nowe funkcje (tak jak dzielenie ekranu) będą zależne od zainstalowanej wersji Androida to jedyną szansą na ich uzyskanie będą alternatywne ROM-y.

You're right. If in new MIUI updates new features (such as split screen) will depend on the installed version of Android, then the only chance to use them will be custom ROMs.

Supreme Member

Flashing and unlocking xiaomii

Rank: 7Rank: 7Rank: 7

Credits
28853
Device
Others
Online time
2314 Hours
Send PM

Mi Power Bank 10000MAH Mijia Story TellerMi TV 70Mi Bluetooth SpeakerMi Band 2Mijia Walkie TalkieMijia Qi CycleXiaomi 6 LaunchMi VRMi KeyMagic CubeMi Selfie StickMi HeadphonesMi Power StripMi  BunnyMi VR HeadsetMi ScaleMi HomeMi BoxUnlock MedalYi Action CameraMi MIXMi Kids WatchXiaomi 7th AnniversaryMIUI 8Awesome!FlashholicAnTuTuMIUI Devices ContestMIUI 2016MarshmallowI Love MIUIFantastic!Mi Max 4 Million Forum MembersMi TVXiaomi Mi 4Mi 5cHappy New YearMIUI Monthly TalkMIUI 2017MIUI World TourRooster Year of 20171 Million Forum App InstallsFan Of MIUI ItalyMid-Autumn FestivalMIUI 300 Weeks2 Million Forum MembersHappy Valentine's DayMIUI Lucky FridayFan Of MIUI Russia3 Million Forum App InstallsI Love 20161800K Forum Members1700K Forum MembersDiwali MIUI Weekly PollHappy DiwaliMIUI Marathon Medal1300K Forum MembersOlympics MedalSuper MondayMi Live MedalMIUI Forum App5 Million Forum PostsMerry ChristmasFan Of MIUI BangladeshMIUI 9500K Forum MembersMIUI 100 Million UsersSuper Saturday1900K Forum MembersFan Of MIUI Poland300K Forum MembersRocket to FutureMIUI Fan From PhilippinesMIUI SMIUI PMIUI 20 Million UsersMIUI 50 Million UsersCamera Filter Guru MedalFan Of MIUI IndiaPuzzle MasterSuper SundayMIUI 7th AnniversarySingapore Merlion MedalMIUI Fan from IndiaSurge S110 Million Forum PostsWomen's Day Medal3 Million Forum MembersSuper Friday5 Million Forum App InstallsSuper ThursdayMIUI Happy MedalSuper WednesdayGamer Mi BunnyI Love Mi BunnyAlpaca Mi Bunny MiPopMIUI Beta TeamMIUI Twitter FollowerDebate Master6 Million Forum MembersMIUI Android 4.4 KitKatMIUI G+ FollowerScroll Of WisdomMi Lover MedalAndroid GuruRedmi Quiz Master2017 Annual AwardsMIUI Weekly Devices QuizMIUI 10Discuss Here25 Million Strong13 Million Forum MembersRedmi 5/PlusMIUI Tech SurveyHappy 2019Star WarsMIUI Quick DiscussionBlack SharkXiaomi 8th AnniversaryDie-hard MIUI FanUpdates Lover5 Million Forum MembersApp StarSurprise8 Million Forum MembersMr. DependableMIUI SuperstarOTA FeedbackMi Story TellerApp TalentMi TalentMost Popular Forum UserMIUI KingHumor MasterMIUI ExpertApp TalentAndroid ElfYouth PledgeMi A1MIUI FollowerForum Contest LoverIndia Independence DayMIUI FB FollowerRingtone Star MIUI Halloween 2017Theme TalentMIUI Medals CollectorStar Of TechnologyMIUI Ice Bucket ChallengePioneer of MIUI English Forum Inbox ZeroMi Bunny Game Master Most Active MIUIerTechnology GuruMaster Of Technology

13:58, Mar-01-2018 | From PC
|
Try :-)  
Warto spróbować.

Elite Member

Rank: 6Rank: 6

Credits
13698
Device
Mi 5s
Online time
50 Hours
Send PM

Mijia Smart ShoesMi  BunnyYi Action CameraMi Notebook AirMi Power BankMi T-ShirtNinety Degree LuggageNinebot MiniUnlock MedalMi WiFi RouterAwesome!AnTuTuI Love MIUIMIUI Devices ContestFlashholicMIUI 9Super MondaySuper Saturday1st AnniversaryPuzzle MasterMIUI Fan From IndonesiaXiaomi 6th AnniversaryMIUI SMIUI World TourMerry ChristmasHappy Valentine's DayMIUI Lucky Friday2 Million Forum MembersMIUI PMIUI Marathon MedalSuper SundayMIUI Weekly PollHappy Singles' Day10 Million Forum Posts5 Million Forum App InstallsMIUI Happy MedalMIUI FollowerMi Lover MedalScroll Of Wisdom6 Million Forum MembersMIUI KingMaster Of TechnologyMi TalentDiscuss HereQuick SurveyHumor MasterOreo13 Million Forum MembersHappy 2019MIUI Tech SurveyPOCO F1Heart to Heart10 Million Forum MembersMIUI Halloween 2018MIUI Halloween 2017Star WarsMIUI 10OTA Feedback9 Million Forum MembersAndroid ElfDie-hard MIUI FanMIUI FB FollowerBlack SharkMIUI SuperstarSurprise5 Million Forum MembersForum Contest LoverMIUI Quick DiscussionPioneer of MIUI English Forum Star Of Technology25 Million StrongEvaluator RepMIUI Weekly Devices QuizMIUI 8th Anniversary2017 Annual AwardsXiaomi 8th Anniversary8 Million Forum MembersAndroid GuruDebate MasterNougat

18:26, Mar-01-2018 | From Mi 5s
|
lineage for gamers of course, miui 9 for standard users

MIUI Device Team

Credits
10567
Device
Redmi Note 6 Pro
Online time
18 Hours
Send PM

Unlock MedalMagic CubeMi Notebook AirMijia Electric ScooterMi  BunnyMi VRXiaomi 7th AnniversaryI Love MIUIFantastic!Awesome!MIUI Devices ContestMIUI 8Mi Max 4 Million Forum MembersMi Note5 Million Forum App InstallsMIUI World Tour10 Million Forum PostsSuper WednesdayMIUI Happy MedalSuper FridayMIUI 20 Million UsersSuper SundaySuper MondayMIUI Font LoverSuper SaturdayRocket to FutureMIUI Forum AppSurge S1300K Forum MembersMIUI Marathon MedalMIUI Lucky FridayHappy New YearHappy Valentine's DayMIUI 9MIUI 2017Rooster Year of 20173500K Forum MembersGamer Mi BunnyMIUI ReviewMIUI Device TeamPOCO F1Mi DropHumor MasterDiscuss HereMIUI Weekly Devices Quiz10 Million Forum MembersOreoNougatOTA FeedbackSurpriseRedmi Quiz MasterMIUI 10Die-hard MIUI FanMIUI FollowerPioneer of MIUI English Forum Technology GuruMi TalentMIUI Android 4.4 KitKat2017 Annual AwardsMIUI ExpertUpdates LoverMost Popular Forum UserMIUI SuperstarScroll Of WisdomAndroid ElfMaster Of TechnologyStar Of TechnologyMi Lover MedalMIUI KingDebate MasterForum Contest LoverAndroid Guru

05:34, Mar-13-2018 | From Mi Max 2
|
I hate pure stock rom. Its colors are washed out and too simple

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
1768
Device
Mi Note 2
Online time
0 Hours
Send PM

MIUI Lucky Friday2 Million Forum MembersMIUI Quick DiscussionMIUI 108 Million Forum MembersMIUI FollowerQuick SurveyDie-hard MIUI Fan

08:06, Mar-18-2018 | From Mi Note 2
|
Patrz na siebie i użyteczność. Swego czasu na i9100 miałem miui, ale kolejne funkcje sprawiły, że ten telefon nie dał rady ogarnąć tej nakładki bez ingerencji w swap. Jeśli chcesz płynności telefonu, to instaluj ten, który nie zamuli urządzenia. Szkoda się później irytować wolnym działaniem, nic nie dadzą nowe funkcjonalności, jeśli będą się ciąć lub wieszać.

Platinum Member

Credits
2272
Device
0
Online time
4 Hours
Send PM

MIUI Devices ContestMIUI Font LoverMIUI 2017MIUI 9MIUI 7th AnniversaryRooster Year of 2017MIUI 10Pioneer of MIUI English Forum Theme TalentMIUI Halloween 2017Mi Lover Medal

01:55, Apr-03-2018 | From Redmi Note 4X
|
I have tried it but I have returned to miui. even if miui have some bugs I prefer it

Diamond Member

Rank: 5Rank: 5

Credits
900
Device
Redmi Note 5/Pro
Online time
5 Hours
Send PM

Super SundayHappy 2019MIUI Weekly Devices QuizMIUI FB FollowerDebate MasterXiaomi 8th Anniversary8 Million Forum Members

18:51, Apr-16-2018 | From PC
|
Też myslę aby przetestować LAOS 15.1 Treble. Nie wiem tylko czy w prosty sposób będę mógł powrocić do MIUI9.

I also think to test LAOS 15.1 Treble. But don't know if I can return to MIUI9 in a simple way.

Elite Member

Rank: 6Rank: 6

Credits
6064
Device
0
Online time
0 Hours
Send PM

Mijia 360° Panoramic CameraNinebot MiniMi HomeMijia Smart ShoesYi Action CameraMi BandMi  BunnyUnlock MedalMi WiFi RouterI Love MIUIAnTuTuMIUI PSuper SaturdayMIUI Fan from TurkeyMIUI 9Rocket to FutureFan Of MIUI IndiaHappy Valentine's DayHappy Singles' DayXiaomi 6th AnniversaryMIUI Happy MedalSuper SundayMIUI Lucky FridayMIUI SMIUI Weekly PollSuper Monday10 Million Forum PostsPuzzle MasterMIUI Fan From Indonesia5 Million Forum App Installs9 Million Forum MembersSurpriseBlack SharkMIUI Halloween 2018MIUI 10India Independence DayMi DropMIUI Superstar25 Million Strong6 Million Forum MembersMost Active MIUIerXiaomi 8th Anniversary8 Million Forum MembersDie-hard MIUI FanAndroid GuruStar WarsNougatStar Of TechnologyTheme TalentMi Lover MedalOTA FeedbackAndroid ElfMIUI Weekly Devices QuizOreoMIUI Follower5 Million Forum MembersMIUI FB FollowerForum Contest LoverApp StarDebate MasterMi Story TellerQuick Survey2017 Annual AwardsMi TalentMIUI KingMIUI Quick Discussion

03:39, Apr-30-2018 | From Redmi Note 4X
|
Voted 😀

Credits Management

Quick Reply Top Return to the list